Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp LCD 50" Professional Large Format Display - 50" (1270 mm) LCD - Vertical Alignment (VA) - 24 Hours/7 Days Operation - 3840 x - - (PN-P506)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Bezel Width (Top): 0.43" (10.90 mm)
Bezel Width (Bottom): 0.55" (13.90 mm)
Bezel Width (Left): 0.43" (10.90 mm)
Bezel Width (Right): 0.43" (10.90 mm)
Ingress Protection (IP) Rating: IP5X,IP2X
Panel Technology: Vertical Alignment (VA)
Operation Hours: 24 Hours/7 Days
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 50" (1270 mm)
Screen Size Class: 49.50" (1257.30 mm)
Display Screen Type: LCD
Response Time: 8 ms
Display Resolution: 3840 x 2160
Orientation: Face-up/Landscape/Portrait/Face-down
Backlight Technology: Direct LED
Aspect Ratio: 16:9
Scan Format: 2160p
Native Contrast Ratio: 4,000:1
Brightness: 700 cd/m²
Color Gamut: 86% DCI
Ethernet: Yes
USB: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Serial: Yes
Number of HDMI Inputs: 2
Number of HDMI Outputs: 1
Number of DisplayPorts: 2
DisplayPort Output: Yes
RS-232C Input: Yes
Digital Audio Optical Output: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of Audio Line Out: 1
Number of HDMI 2.0 Ports: 2
Number of DisplayPort Outputs: 1
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Bezel Color: Black
VESA Mount Standard: 300 x 300
Mount Type: Wall Mountable,Table Mount
Height: 25.40" (645.20 mm)
Width: 44.16" (1121.60 mm)
Depth: 2.62" (66.50 mm)
Weight (Approximate): 39.68 lb (18000 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
Minimum Storage Temperature: -4°F (-20°C)
Maximum Storage Temperature: 140°F (60°C)
Minimum Operating Humidity: 20%
Maximum Operating Humidity: 80%
Minimum Storage Humidity: 10%
Maximum Storage Humidity: 80%
Application/Usage: Commercial,Restaurant,Control Room,Retail,Healthcare,Corporate
Energy Star: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | PN-P506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Brand Name | Sharp |
| Product Line | MultiSync |
| Product Series | P6 |
| Product Model | PN-P506 |
| Product Name | LCD 50" Professional Large Format Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Top) | 0.43" (10.90 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 0.55" (13.90 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.43" (10.90 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.43" (10.90 mm) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X,IP2X |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 50" (1270 mm) |
| Screen Size Class | 49.50" (1257.30 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Response Time | 8 ms |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Orientation | Face-up/Landscape/Portrait/Face-down |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Native Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Brightness | 700 cd/m² |
| Color Gamut | 86% DCI |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort Output | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Bezel Color | Black |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Mount Type | Wall Mountable,Table Mount |
| Height | 25.40" (645.20 mm) |
| Width | 44.16" (1121.60 mm) |
| Depth | 2.62" (66.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 39.68 lb (18000 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Commercial,Restaurant,Control Room,Retail,Healthcare,Corporate |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]