StarTech.com Conference Table Connectivity Box for A/V - USB Charging - LAN - HDMI / VGA / DisplayPort Inputs - HDMI Output - 4K - Box (BOX4HDECP2)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Conference Table Connectivity Box for A/V - 4K
- 1 x Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, ANZ)
- 1 x Die Cut Outline
- 2 x Mounting Brackets
- 1 x Cable Tie Bracket
- 2 x Cable Tie Bracket Screws
- 1 x Quick-Start Guide
Cable Manager Type: Cable Box
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Height: 3.9" (99.06 mm)
Width: 3.9" (99.06 mm)
Length: 6.7" (170.18 mm)
Weight (Approximate): 3.80 lb (1723.65 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 2 Year
- Easily collaborate by connecting your HDMI, VGA or DisplayPort laptop to your conference room's HDMI display, from a single access point
- Charge your phone or tablet, with three accessible USB charge ports
- Add style and technological sophistication to your conference room or auditorium by building an A/V connectivity box into your table with a pop-up panel that hides ports when they're not in use
- Provide secure, wired network connectivity in your boardroom table with Ethernet pass-through
- Quickly switch between which laptop screen is shared with automatic A/V switching
- TAA compliant
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | BOX4HDECP2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Conference Table Connectivity Box for A/V - 4K |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Box |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.9" (99.06 mm) |
| Width | 3.9" (99.06 mm) |
| Length | 6.7" (170.18 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb (1723.65 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]