Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
StarTech. com J9150A-ST HP J9150A Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-SR - For Optical Network - Data Networking
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- MSA Compliant
- HPE Routers
- 1400
- 1700
- 1800
- 2510
- 2600
Application/Usage: Optical Network,Data Networking
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC Duplex 10GBase-SR Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Multi-mode
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-SR
Form Factor: Hot-pluggable,Hot-swappable
Height: 0.51" (13 mm)
Width: 0.55" (14 mm)
Depth: 2.24" (57 mm)
Weight (Approximate): 0.70 oz (19.84 g)
Compatibility:
- With 10GBase-SR technology, enjoy up to 10Gbps data transfer rate over optical fiber cable
- Enjoy flexibility and scalability with data transfer rate of up to 10 Gbps with 10 Gigabit Ethernet technology
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- Typically used for short distance, multi-mode fiber optic is ideal to carry data and transmit audio/video applications within a building
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | J9150A-ST |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | HP J9150A Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-SR |
| Product Type | SFP+ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Optical Network,Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-SR Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-SR |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-pluggable,Hot-swappable |
| Height | 0.51" (13 mm) |
| Width | 0.55" (14 mm) |
| Depth | 2.24" (57 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.70 oz (19.84 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
[/custom-specifications]