Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Supermicro SuperChassis 813MFTQ-R606CB - Rack-mountable - Black - 1U - 5 x Bay - 2 x 600 W - Power Supply Installed - ATX, Micro ATX - (CSE-813MFTQ-R606CB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SuperChassis 813MFTQ-R606CB
- 1 x Backplane
- 1 x Set of 4 SATA 56/45.5/35/23CM Round S-RA. 26AWG Cable
- 1 x 8 pin to 8 pin Ribbon SGPIO Cable with Tube , 40cm, PBF
- 2 x 1U 600W Redundant Short Depth High Efficiency Power Supplies
- 1 x Power Distributor
- 1 x Round 16 pin to 16 pin Ribbon FP Cable 75cm. 28AWG
- 1 x Black DVD Dummy Cover for SC813, 813M, 815, PBF-RoHS
- 4 x 40x40x28 mm, 22.5K RPM, SC813MF Middle Cooling Fans,RoHS/REACH
- 1 x Front Control Board Dual Color for SC815,SC813M (C)
- 1 x Fan Tray for Six 40x28 Fans(SC813M/113M)
- 4 x Black Gen 5.5 Hot-swap 3.5" HDD Trays
- 1 x Set Outer Rail, Quick-release Type, 25.6
- 1 x Set Inner Rail, Front, Short, Quick-release Type
- 1 x Set Inner Rail, Extension (Quick) for 1U 17.2
- 1 x STD Rear Window for SC113 Redundant PWS
Motherboard Supported: ATX,Micro ATX
Number of Fans Supported: 6
Number of Fans Installed: 4
Installed Fan Size: 1.57" (40 mm)
Number of External 5.25" Bays: 1
Number of External 3.5" Bays: 4
Number of Total Expansion Bays: 5
Total Number of Expansion Slots: 1
Power Supply Installed: Yes
Number of Power Supplies Installed: 2
Power Supply Wattage: 600 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 1.70" (43.18 mm)
Width: 17.20" (436.88 mm)
Depth: 19.85" (504.19 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 1 Year
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 1 x 5.25" & atr:11111494# x 3.5" external bays for a tailor-made PC configuration
- Sturdy 6 x fan(s) rack-mountable case to shield censorious hardware and the user-friendly structure enables easy operations
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-813MFTQ-R606CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperChassis |
| Product Model | 813MFTQ-R606CB |
| Product Name | SuperChassis 813MFTQ-R606CB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Server Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX,Micro ATX |
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Installed Fan Size | 1.57" (40 mm) |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Installed | Yes |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 19.85" (504.19 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Supermicro SC813 Black Front Bezel - Black - 1U Rack Height |
| SKU | CSE-PTFB-813LB |
| Sale Price | $22.95 |
| Product | Supermicro Drive Bay Adapter Internal - Black - 1 x Total Bay - 1 x 3.5" Bay |
| SKU | MCP-220-00075-0B |
| Sale Price | $20.95 |
| Product | Supermicro Black DVD Dummy Cover - Black - 1 |
| SKU | CSE-PT93L-B |
| Sale Price | $8.95 |
| Product | Supermicro 19" - 26.4" Outer Rail |
| SKU | MCP-290-00056-0N |
| Sale Price | $89.95 |
[/custom-options]