Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Synology DiskStation DS1522+ SAN/NAS Storage System - 1 x AMD R1600 Dual-core (2 Core) 2.60 GHz - 5 x HDD Supported - 0 x HDD - 5 x - (DS1522+)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- DiskStation DS1522+ SAN/NAS Storage System
- 1 x Accessory Pack
- 1 x AC Power Cord
- 2 x RJ-45 LAN Cables
- 1 x Quick Installation Guide
Number of Hard Drives Supported: 5
Number of Hard Drives Installed: 0
Number of Solid State Drive Supported: 5
Number of Solid State Drive Installed: 0
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: AMD
Processor Model: R1600
Processor Core: Dual-core (2 Core)
Processor Speed: 2.60 GHz
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 5
Number of 2.5"/3.5" Bays: 5
Total Number of Expansion Slots: 1
Expansion Slot Type: PCI Express 3.0 x2
Controller Type: Serial ATA
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 4
eSATA: Yes
Operating System: DiskStation Manager
Protocols: FTP,SMB 2.0,CalDAV,HTTPS,LDAP,Kerberos,NFSv4.1,CIFS,SNMP,iSCSI,WEBDAV,SMB,NFSv4,NFS,HTTP,SMB 3.0,SMB 1.0,NFSv3,AFP,CIFS/SMB
Maximum Power Supply Wattage: 120 W
Height: 6.54" (166 mm)
Width: 9.06" (230 mm)
Depth: 8.78" (223 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 5.95 lb (2700 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS1522+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Brand Name | Synology |
| Product Line | DiskStation |
| Product Series | + |
| Product Model | DS1522+ |
| Product Name | DiskStation DS1522+ SAN/NAS Storage System |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 5 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 5 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | R1600 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 5 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | PCI Express 3.0 x2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| eSATA | Yes |
| Software | |
| Operating System | DiskStation Manager |
| Management & Protocols | |
| Protocols | FTP,SMB 2.0,CalDAV,HTTPS,LDAP,Kerberos,NFSv4.1,CIFS,SNMP,iSCSI,WEBDAV,SMB,NFSv4,NFS,HTTP,SMB 3.0,SMB 1.0,NFSv3,AFP,CIFS/SMB |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.54" (166 mm) |
| Width | 9.06" (230 mm) |
| Depth | 8.78" (223 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb (2700 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Synology HAT5300-16T 16 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - Server, Storage System Device Supported - 7200rpm - 550 TB TBW - 512e Format |
| SKU | HAT5300-16T |
| Sale Price | $886.95 |
| Product | Synology HAT5300-12T 12 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - Server, Storage System Device Supported - 7200rpm - 550 TB TBW - 512e Format |
| SKU | HAT5300-12T |
| Sale Price | $734.95 |
| Product | Synology E10G22-T1-Mini 10Gigabit Ethernet Card - PCI Express 3.0 x2 - 10 Gbit/s Data Transfer Rate - 1 Port(s) - 1 - 10GBase-T - Plug-in Card |
| SKU | E10G22-T1-MINI |
| Sale Price | $160.95 |
| Product | Synology 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Storage System - 16 GB DDR4 SDRAM - OEM - ECC - Unbuffered - 260-pin - SODIMM |
| SKU | D4ES01-16G |
| Sale Price | $926.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf5
Additional-pdf10
Additional-pdf8
Additional-pdf3
Additional-pdf7
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf6
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf4
Additional-pdf9
[/custom-user-manual]