Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Synology DS1621+ DiskStation SAN NAS with AMD Ryzen V1500B Quad-Core 6-Bay Scalable Storage for Small Business
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Hard Drives Supported: 6
Number of Hard Drives Installed: 0
Number of Solid State Drive Supported: 6
Number of Solid State Drive Installed: 0
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen
Processor Model: V1500B
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Speed: 2.20 GHz
Standard Memory: 4 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 6
Number of 2.5"/3.5" Bays: 6
Total Number of Expansion Slots: 1
Expansion Slot Type: PCI Express 3.0 x8
Controller Type: Serial ATA
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.0 Ports: 3
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 4
eSATA: Yes
Operating System: DiskStation Manager
Protocols: iSCSI,CIFS,AFP,NFS,FTP,WEBDAV,Kerberos,SMB 1.0,SMB 2.0,SMB 3.0,NFSv3,NFSv4,NFSv4.1,HTTP,HTTPS,SNMP,LDAP,CalDAV,DLNA
Maximum Power Supply Wattage: 250 W
Height: 6.54" (166 mm)
Width: 11.10" (282 mm)
Depth: 9.57" (243 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 11.24 lb (5100 g)
Country of Origin: Taiwan
- Perform computational tasks effectively accrediting the amd ryzen 2.20 ghz processor
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, basic, hybrid raid, jbod), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- Gigabit Ethernet is very resourceful when a large number of file transfers are required, such as when performing backups over a network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS1621+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Brand Name | Synology |
| Product Line | DiskStation |
| Product Series | + |
| Product Model | DS1621+ |
| Product Name | DiskStation DS1621+ SAN/NAS Storage System |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 6 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 6 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen |
| Processor Model | V1500B |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 6 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | PCI Express 3.0 x8 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| eSATA | Yes |
| Software | |
| Operating System | DiskStation Manager |
| Management & Protocols | |
| Protocols | iSCSI,CIFS,AFP,NFS,FTP,WEBDAV,Kerberos,SMB 1.0,SMB 2.0,SMB 3.0,NFSv3,NFSv4,NFSv4.1,HTTP,HTTPS,SNMP,LDAP,CalDAV,DLNA |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.54" (166 mm) |
| Width | 11.10" (282 mm) |
| Depth | 9.57" (243 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb (5100 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Synology DX517 Drive Enclosure - eSATA Host Interface External - 5 x HDD Supported - 5 x Total Bay - 5 x 2.5"/3.5" Bay |
| SKU | DX517 |
| Sale Price | $710.83 |
| Product | Synology 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For NAS Server - 16 GB - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM |
| SKU | D4ECSO-2666-16G |
| Sale Price | $474.04 |
| Product | Synology 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Storage Server - 8 GB DDR4 SDRAM - ECC - Unbuffered - SoDIMM |
| SKU | D4ES01-8G |
| Sale Price | $242.45 |
| Product | Synology 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - DDR4 SDRAM - ECC - 260-pin - SoDIMM |
| SKU | D4ES01-4G |
| Sale Price | $109.90 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]