Targus Tempered Glass Screen Protector for for iPad Pro 12.9-inch (6th, 5th, 4th, 3rd Crystal Clear, Black - For 12.9" (327.66 mm) LCD (AWV308TGL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Display Type Supported: LCD
Display Size Supported: 12.9" (327.66 mm)
Device Supported: iPad Pro
Surface Hardness: 9H
Features: Easy Clean,Oleophobic Coating,High Definition Clarity,Rounded Edge,Residue-free Removal,Bubble-free,Touch Sensitive,Smooth Touch Coating
Color Family: Dual Color
Product Color: Crystal Clear,Black
Product Material: Tempered Glass
Durability: Scratch Resistant,Smudge Proof,Fingerprint Proof,Shatter Resistant,Oil Resistant,Drop Resistant
Height: 0" (0.25 mm)
Width: 8.1" (206.25 mm)
Length: 10.72" (272.29 mm)
Weight (Approximate): 1.76 oz (49.90 g)
Compatibility:
Apple iPad Pro® 12.9-inch (6th, 5th, 4th, and 3rd gen.)
Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility: iPad Pro
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- Scratch-resistant screen protection
- Easy-to-clean oleophobic coating
- High viewing clarity
- Bubble-free application
- Rounded edges
- Smooth to the touch
- Removable without leaving residue
- Made from Japanese Asahi glass
- Limited Lifetime Warranty*
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | AWV308TGL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Model | AWV308TGL |
| Product Name | Tempered Glass Screen Protector for for iPad Pro 12.9-inch (6th, 5th, 4th, 3rd |
| Product Type | Screen Protector |
| Technical Information | |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 12.9" (327.66 mm) |
| Device Supported | iPad Pro |
| Surface Hardness | 9H |
| Features | Easy Clean,Oleophobic Coating,High Definition Clarity,Rounded Edge,Residue-free Removal,Bubble-free,Touch Sensitive,Smooth Touch Coating |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Crystal Clear,Black |
| Product Material | Tempered Glass |
| Durability | Scratch Resistant,Smudge Proof,Fingerprint Proof,Shatter Resistant,Oil Resistant,Drop Resistant |
| Height | 0" (0.25 mm) |
| Width | 8.1" (206.25 mm) |
| Length | 10.72" (272.29 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz (49.90 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple iPad Pro® 12.9-inch (6th, 5th, 4th, and 3rd gen.) |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | iPad Pro |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]