Targus USB-C to USB-A Adapter 2-pack - 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female - 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male - Silver - 2 Pack (ACA979GL)
SKU:
ACA979GL
UPC:
092636363499
MSRP:
$24.99
$24.99
$21.99
Save:
$3.00 (12.00%)
Warranty Information:
2 Year
Condition:
New
Width:
1.50
(cm)
Height:
0.70
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Adapter Type: USB/USB-C
Connector Type on First End: USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female
Connector on First End Details: 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female
Connector Type on Second End: USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male
Connector on Second End Details: 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Height: 0.28" (7 mm)
Width: 0.59" (15 mm)
Length: 1.38" (35 mm)
Weight (Approximate): 0.35 oz (10 g)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- Data transfer adapter ensures reliable and consistent connectivity across multiple supported devices
- USB/USB-C adapter offers quick replacement for hassle-free connectivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | ACA979GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Brand Name | Targus |
| Product Model | ACA979GL |
| Product Name | USB-C to USB-A Adapter 2-pack |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.28" (7 mm) |
| Width | 0.59" (15 mm) |
| Length | 1.38" (35 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.35 oz (10 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
Targus USB-C to USB-A Adapter 2-pack - 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female - 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male - Silver - 2 Pack (ACA979GL)
MSRP:
$24.99
$24.99
$21.99
Save:
$3.00 (12.00%)
Out of stock