Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite 2 x 24 Fiber MTP/MPO to 6 x 12 Fiber MTP/MPO Breakout Cassette - 2 x MTP/MPO, 6 x MTP/MPO - 8 Port(s) - 8 x RJ-11 - Black (N482-2M24-6M12)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- N482-2M24-6M12 Network Patch Panel
- Quick Start Guide
Total Number of Ports: 8
Number of RJ-11 Ports: 8
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.20" (30.48 mm)
Width: 3.50" (88.90 mm)
Depth: 4.70" (119.38 mm)
Weight (Approximate): 9.12 oz (258.55 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- High Density Fiber Cassette for use with Tripp Lite N482-01U and N482-02U High Density Fiber Enclosure Panels
- 100/120Gb to 40Gb Breakout Cassette, with (x2) 24-Fiber MTP/MPO connections to (x6) 12-Fiber OM4 MTP/MPO connections
- Factory terminated connectors reduce the time and labor required of field connector terminations
- Max insertion loss of 0.35dB
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N482-2M24-6M12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N482-2M24-6M12 |
| Product Name | N482-2M24-6M12 Network Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 8 |
| Number of RJ-11 Ports | 8 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 4.70" (119.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.12 oz (258.55 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]