Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite 24-Fiber Patch Panel MTP/MPO to x12 LC 10Gb Breakout Cassette - 1 x MTP/MPO, 12 x LC - 13 Port(s) - 13 x RJ-11 - 12 x - (N482-1M24-LC12)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 100Gb/120Gb to 10Gb Breakout Cassette - 24-Fiber MTP/MPO to (x12) LC
- Quick Start Guide
Total Number of Ports: 13
Number of RJ-11 Ports: 13
Number of LC Ports: 12
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.20" (30.48 mm)
Width: 3.50" (88.90 mm)
Depth: 4.70" (119.38 mm)
Weight (Approximate): 8.48 oz (240.40 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- High Density Fiber Cassette for use with Tripp Lite N482-01U and N482-02U High Density Fiber Enclosure Panels
- 100/120Gb to 10Gb Breakout Cassette, with (x12) LC connections to a 24-Fiber MTP/MPO connection
- Internal OM4 wiring
- Factory terminated connectors reduce the time and labor required of field connector terminations
- Complies with IEEE 802.3ae (10GbE) and ANSI T11.2 (Fibre Channel) requirements
- Max insertion loss of 0.35dB falls well under the IEEE 802.3ae maximum channel loss spec of <25dB
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N482-1M24-LC12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N482-1M24-LC12 |
| Product Name | 100Gb/120Gb to 10Gb Breakout Cassette - 24-Fiber MTP/MPO to (x12) LC |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 13 |
| Number of RJ-11 Ports | 13 |
| Number of LC Ports | 12 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 4.70" (119.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz (240.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite 12-Fiber Patch Panel 2 MTP/MPO to 12 LC 10Gb Breakout Cassette - 2 x MTP/MPO, 12 x LC - 14 Port(s) - 14 x RJ-11 - 12 x |
| SKU | N482-2M12-LC12 |
| Sale Price | $672.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]