Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B127-1A1-CH HDMI Extender - 2 x Network (RJ-45) - 2 x USB - 2 x HDMI - 125 ft (38100 mm) Extended Range - Metal - (B127-1A1-CH)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Transmitter
- Receiver
- External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K., Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
- GS
Maximum Extended Range: 125 ft (38100 mm)
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
USB: Yes
Number of USB Ports: 2
HDMI: Yes
Number of HDMI Ports: 2
Input Voltage: 220 V AC
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Metal
Transmitter Weight (Approximate): 7.20 oz (204.12 g)
Receiver Weight (Approximate): 7.20 oz (204.12 g)
Package Contents:
Certifications & Standards:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127-1A1-CH |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B127-1A1-CH |
| Product Name | B127-1A1-CH HDMI Extender |
| Product Type | HDMI Extender |
| Technical Information | |
| Maximum Extended Range | 125 ft (38100 mm) |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Transmitter Weight (Approximate) | 7.20 oz (204.12 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 7.20 oz (204.12 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite N202-050-BL Cat6 Patch Cable - Category 6 - 50ft - 1 x RJ-45 Male Network - 1 x RJ-45 Male Network - Blue |
| SKU | N202-050-BL |
| Sale Price | $23.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]