Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B127-1A1-WHD1 Video Extender Transmitter/Receiver - 1 Input Device - 1 Output Device - 98 ft (29870.40 mm) Range - 2 (B127-1A1-WHD1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Transmitter Unit
- Receiver Unit
- 2 x External power supplies w/NEMA 1-15P plugs (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.2A; Output: 5V 1A)
- Owner's Manual
Connectivity Technology: Wireless
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 98 ft (29870.40 mm)
Graphics Modes: 4K
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
USB: Yes
Number of USB Ports: 2
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 1
Color Family: Black
Product Color: Black
Transmitter Height: 3.11" (78.99 mm)
Transmitter Width: 2.13" (54.10 mm)
Transmitter Depth: 2.29" (58.17 mm)
Receiver Height: 3.11" (78.99 mm)
Receiver Width: 2.13" (54.10 mm)
Receiver Depth: 2.29" (58.17 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 4.16 oz (117.93 g)
Receiver Weight (Approximate): 4.16 oz (117.93 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
- Display HDMI audio/video up to 98 ft. (30 m) away with no costly cable installation
- Delivers UHD picture quality at resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 60 Hz
- Provides full, rich 7.1-channel sound for realistic video gaming and live televised events
- Features 10.2 Gbps of bandwidth to ensure almost zero latency for premium viewing
- Easy plug-and-play operation-just connect the transmitter and receiver and play video
- 1-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127-1A1-WHD1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B127-1A1-WHD1 |
| Product Name | B127-1A1-WHD1 Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98 ft (29870.40 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 3.11" (78.99 mm) |
| Transmitter Width | 2.13" (54.10 mm) |
| Transmitter Depth | 2.29" (58.17 mm) |
| Receiver Height | 3.11" (78.99 mm) |
| Receiver Width | 2.13" (54.10 mm) |
| Receiver Depth | 2.29" (58.17 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 4.16 oz (117.93 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.16 oz (117.93 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]