Tripp Lite series B127A-1A1-FDFH Video Extender Transmitter/Receiver - 1 Input Device - 1 Output Device - 230 ft (70104 mm) Range - 2 (B127A-1A1-FDFH)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Transmitter
- Receiver
- External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 230 ft (70104 mm)
Graphics Modes: 4K UHD
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Network (RJ-45): Yes
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Color Family: White
Product Color: White
Transmitter Height: 11.50" (292.10 mm)
Transmitter Width: 7" (177.80 mm)
Transmitter Depth: 3.38" (85.90 mm)
Receiver Height: 11.50" (292.10 mm)
Receiver Width: 7" (177.80 mm)
Receiver Depth: 3.38" (85.90 mm)
Form Factor: Wall Plate
Transmitter Weight (Approximate): 1.43 lb (650 g)
Receiver Weight (Approximate): 1.43 lb (650 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the receiver via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- Stretches 230 ft. signal to 400 ft. with addition of optional B127A-010-H repeater
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127A-1A1-FDFH |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B127A-1A1-FDFH |
| Product Name | B127A-1A1-FDFH Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft (70104 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Transmitter Height | 11.50" (292.10 mm) |
| Transmitter Width | 7" (177.80 mm) |
| Transmitter Depth | 3.38" (85.90 mm) |
| Receiver Height | 11.50" (292.10 mm) |
| Receiver Width | 7" (177.80 mm) |
| Receiver Depth | 3.38" (85.90 mm) |
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.43 lb (650 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.43 lb (650 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite N202-050-BL Cat6 Patch Cable - Category 6 - 50ft - 1 x RJ-45 Male Network - 1 x RJ-45 Male Network - Blue |
| SKU | N202-050-BL |
| Sale Price | $23.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]