Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series B160-301-HDSI Video Extender Transmitter/Receiver - 1 Input Device - 3 Output Device - 656 ft (199948.80 mm) Range - (B160-301-HDSI)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- B160-001-HDSI Transmitter Unit
- 3 x B160-100-HDSI Receiver Units
- IR-Out Cable
- 3 x IR-In Cables
- 4 x HDMI to DVI Adapter Cables
- 4 x 3.5 mm to DB9 Adapter Cables (M/F)
- 4 x External Power Supplies with 4.5 ft. cord (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 1A; Output: 5V 2A)
- 16 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K., Australia)
- 4 x Sets of Mounting Hardware
- 4 x Owner's Manuals
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 3
Maximum Operating Distance: 656 ft (199948.80 mm)
Graphics Modes: Full HD
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
Network (RJ-45): Yes
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 4
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 4
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Color Family: Black
Product Color: Black
Transmitter Height: 1.17" (29.70 mm)
Transmitter Width: 3.94" (100 mm)
Transmitter Depth: 5.04" (128 mm)
Receiver Height: 1.17" (29.70 mm)
Receiver Width: 3.94" (100 mm)
Receiver Depth: 5.04" (128 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 3.31 lb (1499.30 g)
Receiver Weight (Approximate): 3.31 lb (1499.30 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Splitter kit includes B160-001-HDSI transmitter and three B160-100-HDSI receivers
- Delivers HD picture quality at resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) @ 60 Hz
- Transmitter's local HDMI port lets you monitor images being shown on remote displays
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B160-301-HDSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B160-301-HDSI |
| Product Name | B160-301-HDSI Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 3 |
| Maximum Operating Distance | 656 ft (199948.80 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 4 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 1.17" (29.70 mm) |
| Transmitter Width | 3.94" (100 mm) |
| Transmitter Depth | 5.04" (128 mm) |
| Receiver Height | 1.17" (29.70 mm) |
| Receiver Width | 3.94" (100 mm) |
| Receiver Depth | 5.04" (128 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.31 lb (1499.30 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 3.31 lb (1499.30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite N202-050-BL Cat6 Patch Cable - Category 6 - 50ft - 1 x RJ-45 Male Network - 1 x RJ-45 Male Network - Blue |
| SKU | N202-050-BL |
| Sale Price | $23.95 |
| Product | Tripp Lite 10ft DVI Single Link Digital TMDS Monitor Cable DVI-D M/M 10' - DVI-D Male - DVI-D Male Video - 3.05m |
| SKU | P561-010 |
| Sale Price | $12.95 |
| Product | Tripp Lite 6ft DB9 Serial Extension Cable Straight Through RS232 M/F 6' - DB-9 Male - DB-9 Female - 1.83m |
| SKU | P520-006 |
| Sale Price | $5.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]