Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series CSD1006AC Cradle - Wired - Notebook, Tablet PC, e-book Reader - Charging Capability - Black, Gray (CSD1006AC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- CSD1006AC Cradle
- Enclosure Unit with Locking Lid
- Combination Cable Lock
- 2 x Keys
- Owner's Manual
1 year limited warranty Included Surge Suppressor comes with a lifetime limited warranty and
- 100,000 of Ultimate Lifetime Insurance for any connected components damaged by a power surge (U.S., Canada and Puerto Rico only). Charging Station has a 1-year limited warranty.
Connectivity Technology: Wired
Charging Capability: Yes
Device Supported: Notebook,Tablet PC,e-book Reader
Color Family: Dual Color
Product Color: Black,Gray
Height: 8.94" (227.08 mm)
Width: 16.54" (420.12 mm)
Depth: 13.54" (343.92 mm)
Package Contents:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year Lifetime
Additional Warranty Information:
- With the Tripp Lite series Cradle, charge or synchronize data at the same time
- Get enhanced signal quality with wired connectivity
- The cradle has charging capability in it adding convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CSD1006AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CSD1006AC |
| Product Name | CSD1006AC Cradle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Notebook,Tablet PC,e-book Reader |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Black,Gray |
| Height | 8.94" (227.08 mm) |
| Width | 16.54" (420.12 mm) |
| Depth | 13.54" (343.92 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]