Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Gigabit Ethernet Card - PCI Express x16 - Intel I350-T2 - 2 Port(s) - 2 - Twisted Pair - Low-profile Bracket Height (PCE-1G-02-NIC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Gigabit Ethernet Card
- Low-profile bracket
- Quick Start Guide
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: I350-T2
Host Interface: PCI Express x16
Total Number of Ports: 2
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Media Type Supported: Twisted Pair
Network Technology: 1000Base-T
Color Family: Green
Product Color: Green
Form Factor: Plug-in Card
Bracket Height: Low-profile
Height: 4.72" (119.89 mm)
Width: 2.72" (69.09 mm)
Depth: 4.65" (118.11 mm)
Package Contents:
Device Supported: Computer,Workstation,Server
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 2 Year
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This 8000 MB/s bandwidth PCI Express x16 adapter ensures easy connectivity and plug-in form-factor for affordable and reliable Ethernet network
- This dual port gigabit ethernet card lets you add two network ports using a single expansion slot to a client, server or workstation
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- With the 1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PCE-1G-02-NIC |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | I350-T2 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express x16 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Bracket Height | Low-profile |
| Height | 4.72" (119.89 mm) |
| Width | 2.72" (69.09 mm) |
| Depth | 4.65" (118.11 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer,Workstation,Server |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite Cat6 UTP Patch Cable - 10ft - 1 x RJ-45 Male - 1 x RJ-45 Male - Black |
| SKU | N201-010-BK |
| Sale Price | $6.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]