Tripp Lite series NEMA 5-15P to C13 Power Cord Adapter - 10A, 125V, Black - 1 x NEMA 5-15P Plug - 1 x IEC 60320 C13 Receptacle - 125 V (P006-000)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Plug Type: NEMA 5-15P
Plug Detail: 1 x NEMA 5-15P
Receptacle Type: IEC 60320 C13
Receptacle Detail: 1 x IEC 60320 C13
Voltage Rating: 125 V AC
Current Rating: 15 A
Color Family: Black
Product Color: Black
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: Lifetime
- Recommended for powering computers, printers and other home/office peripherals
- Converts a C14 connector into a NEMA 5-15P connector to match available outlet
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P006-000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P006-000 |
| Product Name | NEMA 5-15P to C13 Power Cord Adapter - 10A, 125V, Black |
| Product Type | Plug Adapter |
| Technical Information | |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Plug Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite 10ft Power Cord Adapter Cable C19 to C14 10A 16AWG 10' - 16 Gauge - 250 V AC / 15 A - Black - 6 ft (1.83 m) Cord Length - IEC 60320 C19 / IEC 60320 C14 |
| SKU | P047-006-10A |
| Sale Price | $24.95 |
| Product | Tripp Lite series PLC14YW Plug-Lock Inserts, Yellow |
| SKU | PLC14YW |
| Sale Price | $83.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]