Tripp Lite series P036-L06 Standard Power Cord - For Server, Router, Switch, Enclosure, Network Device, Network Switch, PDU, UPS - 250 (P036-L06)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
First End Connector Type: IEC 60320 C20
First End Connector Detail: 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male
Second End Connector Type: IEC 60320 C19
Second End Connector Detail: 1 x 3-pin IEC 60320 C19 Female
Device Supported: Server,Router,Switch,Enclosure,Network Device,Network Switch,PDU,UPS
Localization: North America
Voltage Rating: 250 V AC
Current Rating: 20 A
Cord Length: 6 ft (1.83 m)
Color Family: Black
Product Color: Black
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- Delivers 250 V AC to ensure that a device is always ready to use
- Helps you keep your device charged, up and running
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P036-L06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P036-L06 |
| Product Name | P036-L06 Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Device Supported | Server,Router,Switch,Enclosure,Network Device,Network Switch,PDU,UPS |
| Localization | North America |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]