Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Programmable RS-485 Management Accessory Card for Select 3-Phase UPS Systems - Serial (MODBUSCARDSV)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Programmable RS-485 Management Accessory Card for Select 3-Phase UPS Systems
- Owner's Manual
- SVTX (400V)
- SVX (400V)
- SV (208V)
- S3M (400V)
- S3MX/XD
Management: Monitoring & Control
Protocols: Modbus RTU
Serial: Yes
Height: 1.30" (33 mm)
Width: 2.64" (67 mm)
Depth: 5.08" (129 mm)
Weight (Approximate): 2.82 oz (80 g)
Package Contents:
Compatibility: Tripp Lite 3-Phase UPS Systems:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | MODBUSCARDSV |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | MODBUSCARDSV |
| Product Name | Programmable RS-485 Management Accessory Card for Select 3-Phase UPS Systems |
| Product Type | UPS Management Adapter |
| Technical Information | |
| Management | Monitoring & Control |
| Protocols | Modbus RTU |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.30" (33 mm) |
| Width | 2.64" (67 mm) |
| Depth | 5.08" (129 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.82 oz (80 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Tripp Lite 3-Phase UPS Systems:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]