B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
- SmartRack Series SRBRUSHWM Brush Strip Plate for Wall-Mount Racks
- Mounting Hardware
Mount Type: Wall Mount
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 0.60" (15.24 mm)
Width: 2.34" (59.44 mm)
Depth: 10.63" (270 mm)
Weight (Approximate): 5.60 oz (158.76 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 5 Year
- Brush strip plate for wall-mount racks
- Blocks unwanted airflow
- Improves cooling efficiency
- Installs in existing cable routing slot
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRBRUSHWM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRBRUSHWM |
| Product Name | SmartRack Series SRBRUSHWM Brush Strip Plate for Wall-Mount Racks |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Faceplate |
| Technical Information | |
| Mount Type | Wall Mount |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.60" (15.24 mm) |
| Width | 2.34" (59.44 mm) |
| Depth | 10.63" (270 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz (158.76 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Tripp Lite series SmartRack Series SRBRUSHWM Brush Strip Plate for Wall-Mount Racks - Wall Mount - Black - 1 (SRBRUSHWM)
MSRP:
$83.96
$83.96
$50.99
Save:
$32.97 (39.27%)
Out of stock