Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SmartRack SRWX12USNEMA Rack Cabinet - For LAN Switch, Patch Panel - 12U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x - (SRWX12USNEMA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: LAN Switch,Patch Panel
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Static/Stationary Weight Capacity: 200 lb (90718.47 g)
Height: 25.08" (637.03 mm)
Width: 23.62" (599.95 mm)
Depth: 26.42" (671.07 mm)
Rack Height: 12U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 20.50" (520.70 mm)
Weight (Approximate): 81.20 lb (36831.70 g)
Country of Origin: China
- Rack Cabinet offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Wall mountable rack cabinet is Ideal for permanent placement with added space efficiency
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRWX12USNEMA |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRWX12USNEMA |
| Product Name | SmartRack SRWX12USNEMA Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LAN Switch,Patch Panel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Height | 25.08" (637.03 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 26.42" (671.07 mm) |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 20.50" (520.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 81.20 lb (36831.70 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]