Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRCOOL12KE Portable Air Conditioner - Cooler - 13000 BTU/h Cooling Capacity - 258 Sq. ft. (23996855.23 mm²) - - (SRCOOL12KE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRCOOL12KE Portable Air Conditioner
- Exhaust duct
- Cooling duct
- Adjustable exhaust panel (in 2 sections)
- Self-tapping screw
- 2 x Duct adapters
- Exhaust duct adapter
- Louvered vent insert
- Owner's manual
Product Functions: Cooler
Cooling Capacity: 13000 BTU/h
Maximum Air Flow: 2461.1 gal/min (9316242.53 mL/min)
Dehumidifier: Yes
Dehumidification Rate: 0 L/min (41.67 mL/min)
Coverage Area: 258 Sq. ft. (23996855.23 mm²)
Features: Casters
Input Voltage: 120 V AC
Input Current (Cooling): 10.50 A
AC Controls: Touch Control
Refrigerant: R32
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: ABS
Height: 30.60" (777.24 mm)
Width: 11.80" (299.72 mm)
Plug Type: 5-15P
Depth: 19.80" (502.92 mm)
Weight (Approximate): 71.36 lb (32368.35 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmental Certification: CEC,EPA
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- No professional help needed for air conditioner installation, just plug it in and turn it on to beat the heat
- Stay cool and calm even on extremely hot days with 13000 BTU/h cooling power
- With a cooling capacity of 258 Sq. ft. (23996855.23 mm²), maintain a comfortable environment
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRCOOL12KE |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | SRCOOL12KE |
| Product Name | SRCOOL12KE Portable Air Conditioner |
| Product Type | Portable Air Conditioner |
| Technical Information | |
| Product Functions | Cooler |
| Cooling Capacity | 13000 BTU/h |
| Maximum Air Flow | 2461.1 gal/min (9316242.53 mL/min) |
| Dehumidifier | Yes |
| Dehumidification Rate | 0 L/min (41.67 mL/min) |
| Coverage Area | 258 Sq. ft. (23996855.23 mm²) |
| Features | Casters |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current (Cooling) | 10.50 A |
| Controls/Indicators | |
| AC Controls | Touch Control |
| Energy & Performance | |
| Refrigerant | R32 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS |
| Height | 30.60" (777.24 mm) |
| Width | 11.80" (299.72 mm) |
| Plug Type | 5-15P |
| Depth | 19.80" (502.92 mm) |
| Weight (Approximate) | 71.36 lb (32368.35 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | CEC,EPA |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Series WEBCARDLXE Network Management Card - 1 x Network (RJ-45) Port(s) - USB |
| SKU | WEBCARDLXE |
| Sale Price | $573.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]