Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series SRFANTRAY9 Fan Tray - 9 Fan - 1U - 19" (482.60 mm) - 6463.2 gal/min (24465755.46 mL/min) - Upflow Air Discharge (SRFANTRAY9)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SRFANTRAY9 Fan Tray
- Owner's Manual
Number of Fans: 9
Maximum Air Flow: 6463.2 gal/min (24465755.46 mL/min)
Air Discharge Pattern: Upflow
Compatible Rack Height: 1U
Compatible Rack Width: 19" (482.60 mm)
Height: 1.64" (41.66 mm)
Width: 18.91" (480.31 mm)
Depth: 25.82" (655.83 mm)
Weight (Approximate): 9.70 lb (4399.85 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRFANTRAY9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | SRFANTRAY9 |
| Product Name | SRFANTRAY9 Fan Tray |
| Product Type | Fan Tray |
| Technical Information | |
| Number of Fans | 9 |
| Maximum Air Flow | 6463.2 gal/min (24465755.46 mL/min) |
| Air Discharge Pattern | Upflow |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Height | 1.64" (41.66 mm) |
| Width | 18.91" (480.31 mm) |
| Depth | 25.82" (655.83 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb (4399.85 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite 3U Fan Panel - 3 Fan - 120 V AC - 3U - Black |
| SKU | SRFAN3U |
| Sale Price | $292.95 |
| Product | Tripp Lite SR48UB Rack Enclosure Server Cabinet - 48U - 19" - 23" 48U |
| SKU | SR48UB |
| Sale Price | $2550.95 |
| Product | Tripp Lite SRFANROOF Roof-Mounted Fan Panel - 6 Fan - 420 CFM |
| SKU | SRFANROOF |
| Sale Price | $486.95 |
| Product | Tripp Lite series SRFAN3UTEMP Fan Tray - 2 Fan - 3U - 19" (482.60 mm) - 1515.6 gal/min (5736993.12 mL/min) - Black |
| SKU | SRFAN3UTEMP |
| Sale Price | $186.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]