Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Viewsonic VG2248 22" Full HD IPS LED Monitor - 21. 5" Viewable - 1920 x 1080 - HDMI - VGA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- VG2248 - 22" 1080p Ergonomic 40-Degree Tilt IPS Monitor with HDMI, DP, and VGA
- Power Cable
- DP to DP Cable
- USB 3.0 Upstream Cable
- Quick Start Guide
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 22"
Viewable Screen Size: 21.5"
Screen Mode: Full HD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 14 ms
Aspect Ratio: 16:9
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: LED
Features: Anti-glare,3H Surface Hardness
Horizontal Frequency: 24 kHz to 82 kHz
Vertical Frequency: 50 Hz to 60 Hz
Glass Hardness: 3H
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Standard Refresh Rate: 75 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Contrast Ratio: 50,000,000:1
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 50,000,000:1
Brightness: 250 cd/m²
Native Resolution: 1920 x 1080
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
VGA: Yes
DisplayPort: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Type-B Ports: 1
Operating Power Consumption: 55.40 W
Standby Power Consumption: 500 mW
VESA Mount Compatible: Yes
Height: 11.69" (296.90 mm)
Width: 19.63" (498.50 mm)
Depth: 1.97" (50 mm)
Height with Stand: 14.67" (372.70 mm)
Width with Stand: 19.63" (498.50 mm)
Depth with Stand: 7.96" (202.20 mm)
Weight (Approximate): 17.41 lb (7897.04 g)
Weight with Stand (Approximate): 11.90 lb (5400 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 7.1,ENERGY STAR 7.0
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
3 yr limited
- VERSATILE MONITOR: 22 Inch Full HD (1920x1080p) IPS monitor with 60Hz refresh rate
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (40-degree tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- VERSATILE STAND: Easy-to-install quick release stand with carrying handle and client mount
- SMART PACKAGING: Eco friendly easy-open box for streamlined monitor setup
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2248 supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, USB, DisplayPort, VGA inputs
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Manufacturer Part Number | VG2248 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
| Brand Name | ViewSonic |
| Product Line | Graphic |
| Product Series | VG |
| Product Model | VG2248 |
| Product Name | VG2248 - 22" 1080p Ergonomic 40-Degree Tilt IPS Monitor with HDMI, DP, and VGA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 14 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Features | Anti-glare,3H Surface Hardness |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Glass Hardness | 3H |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 55.40 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 11.69" (296.90 mm) |
| Width | 19.63" (498.50 mm) |
| Depth | 1.97" (50 mm) |
| Height with Stand | 14.67" (372.70 mm) |
| Width with Stand | 19.63" (498.50 mm) |
| Depth with Stand | 7.96" (202.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 17.41 lb (7897.04 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.90 lb (5400 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 7.1,ENERGY STAR 7.0 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 yr limited |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Targus 21.5" Widescreen LCD Monitor Privacy Screen (16:9) - For 21.5" (546.10 mm) Widescreen LCD Monitor, Notebook, Tablet, Desktop/Laptop - 16:9 - Anti-glare |
| SKU | ASF215W9USZ |
| Sale Price | $99.95 |
[/custom-options]