Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
XPG LANCER AX5U6400C3232G-DCLARBK 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit - For Desktop PC - 64 GB (2 x 32GB) - RGB - DDR5 SDRAM - 6400 (AX5U6400C3232G-DCLARBK)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 64 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.40 V
Number of Modules: 2 x 32GB
Memory Speed: 6400 MHz
Memory Standard: DDR5-6400/PC5-51200
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL32
Device Supported: Desktop PC
RGB: Yes
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.31" (8 mm)
Width: 1.57" (40 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Weight (Approximate): 2.55 oz (72.40 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 6400 MHz of memory speed with CL32 latency makes your computer perform like an athlete
- 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AX5U6400C3232G-DCLARBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Brand Name | XPG |
| Product Line | LANCER |
| Product Model | AX5U6400C3232G-DCLARBK |
| Product Name | LANCER AX5U6400C3232G-DCLARBK 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Desktop PC |
| RGB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.31" (8 mm) |
| Width | 1.57" (40 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.55 oz (72.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]