Yealink Portable Stereo DECT CAT IQ Wireless Headset Over The Head Binaural Design Long Range 393.7 Ft High Fidelity Audio 1208644
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: DECT CAT-iq
Wireless Operating Distance: 393.7 ft
Sound Mode: Stereo
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Features: LED Indicator,Cordless Advanced Technology-internet and quality (CAT-iq),Volume Limiter,Microphone Mute,Flip to Mute,Wideband Audio,Crystal Sound Technology,Acoustic Shield Technology,Comfortable,Optima Audio Experience,Plug and Play,Busylight,Ergonomic Design,Lightweight
Earpiece Design: Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Electret Condenser,MEMS Technology
Color: Black/Gray
Form Factor: Supra-aural
Weight (Approximate): 122.5 g
Application/Usage: PC,Video Conferencing,Voice Call,Office,Home,Business,Music
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit
- DECT CAT-iq provides wideband audio for high-definition voice quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone
- Sit comfortably anywhere in your room as the WH62 Portable offers wireless range of up to 393.7 ft
- Listen to distinct sounds from both the speakers in stereo sound mode
- The supra-aural aka on-ear headset features DECT CAT-iq wireless technology
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1208644 |
| Manufacturer Website Address | http://www.yealink.com |
| Brand Name | Yealink |
| Product Model | WH62 Portable |
| Product Name | WH62 Portable Headset |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | DECT CAT-iq |
| Wireless Operating Distance | 393.7 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features | LED Indicator,Cordless Advanced Technology-internet and quality (CAT-iq),Volume Limiter,Microphone Mute,Flip to Mute,Wideband Audio,Crystal Sound Technology,Acoustic Shield Technology,Comfortable,Optima Audio Experience,Plug and Play,Busylight,Ergonomic Design,Lightweight |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Electret Condenser,MEMS Technology |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black/Gray |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 122.5 g |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | PC,Video Conferencing,Voice Call,Office,Home,Business,Music |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]