Yealink UH42 Headset - Mono - USB Type C - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Over-the-head, On-ear - Monaural - Supra-aural - 4.9 ft (1308217)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UH42 Headset
- Carrying Bag
- Quick Start Guide
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 4.9 ft (1.50 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Features: Hearing Protection,Busylight,Flexible,Plug and Play,Comfortable,Ergonomic Design,Durable,In-Line Controller,Lightweight,Unified Communication,Microphone Mute
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.38" (35 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling
Number of Microphones: 1
Host Interface: USB Type C
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Weight (Approximate): 4.09 oz (116 g)
Package Contents:
Application/Usage: Voice Call,Music,Communication
Operating System Platform: Windows,macOS
Platform Supported: PC,Mac
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The UH42 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
- Hearing Protection feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | 1308217 |
| Manufacturer Website Address | http://www.yealink.com |
| Brand Name | Yealink |
| Product Model | UH42 |
| Product Name | UH42 Headset |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 4.9 ft (1.50 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features | Hearing Protection,Busylight,Flexible,Plug and Play,Comfortable,Ergonomic Design,Durable,In-Line Controller,Lightweight,Unified Communication,Microphone Mute |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.38" (35 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.09 oz (116 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Voice Call,Music,Communication |
| Operating System Platform | Windows,macOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
[/custom-specifications]