Zebra 8000D Medical Label - 2" (50.80 mm) Width x 1 1/4" (31.75 mm) Length - Permanent Adhesive - Direct Thermal - White - Paper, - / (10015772)
SKU:
10015772
UPC:
024606545505
MSRP:
$37.39
$37.39
$26.99
Save:
$10.40 (27.81%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Label Width: 2" (50.80 mm)
Label Length: 1 1/4" (31.75 mm)
Number of Labels per Roll: 330
Core Diameter: 3/4" (19.05 mm)
Adhesive Type: Permanent
Print Technology: Direct Thermal
Features: Perforated
Product Color: White
Product Material: Paper,Acrylic
Country of Origin: United States
- Ideal for long-life label applications
- Compatible with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Perforation makes detaching/peeling easy
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10015772 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | 8000D |
| Product Name | 8000D Medical Label |
| Packaged Quantity | 12 / Roll |
| Product Type | Medical Label |
| Product Information | |
| Label Width | 2" (50.80 mm) |
| Label Length | 1 1/4" (31.75 mm) |
| Number of Labels per Roll | 330 |
| Core Diameter | 3/4" (19.05 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Perforated |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper,Acrylic |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]
Zebra 8000D Medical Label - 2" (50.80 mm) Width x 1 1/4" (31.75 mm) Length - Permanent Adhesive - Direct Thermal - White - Paper, - / (10015772)
MSRP:
$37.39
$37.39
$26.99
Save:
$10.40 (27.81%)
Out of stock