Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra Label Polypropylene 4 x 2in Thermal Transfer Zebra PolyPro 3000T 3 in core - 4" (101.60 mm) Width x 2" (50.80 mm) Length - - - - (10011994)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Label Width: 4" (101.60 mm)
Label Length: 2" (50.80 mm)
Number of Labels per Roll: 2441
Core Diameter: 3" (76.20 mm)
Adhesive Type: Permanent
Shape: Rectangle
Print Technology: Thermal Transfer
Finishing: Matte
Features: Scratch Resistant,Smear Resistant,Durable,Perforated
Product Color: White
Product Material: Polypropylene,Acrylic
Country of Origin: United States
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Compatible with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Features Scratch Resistant
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10011994 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | 3000T |
| Product Model | 10011994 |
| Product Name | 3000T Thermal Label |
| Packaged Quantity | 4 / Roll |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Product Information | |
| Label Width | 4" (101.60 mm) |
| Label Length | 2" (50.80 mm) |
| Number of Labels per Roll | 2441 |
| Core Diameter | 3" (76.20 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Finishing | Matte |
| Features | Scratch Resistant,Smear Resistant,Durable,Perforated |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene,Acrylic |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]