Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra SP7208 Series Single-Plane Scanner - 7.60" (193.04 mm) Scan Distance - 1D, 2D - LED - Imager - IBM 46XX, Keyboard Wedge, USB, - (SP7208-DH00004SCNA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- All major 1D barcodes including Code 39, Code 128, Code 93, Codabar/NW7, Code 11, MSI Plessey, UPC/ EAN, I 2 of 5, Korean 3 of 5, GS1 DataBar, Base 32 (Italian Pharma)
- All major 2D barcodes including PDF417, Micro PDF417, Composite Codes, TLC-39, Aztec, DataMatrix, MaxiCode, QR Code, Micro QR, Han Xin, Postal Codes, SecurPharm
- Digimarc barcodes
- 1 x SP7208 Series Single-Plane Scanner
- 1 x Cable
Scanning Capability: 1D,2D
Barcode Symbology Supported:
1D:
2D:
Digimarc:
Light Source: LED
Image Sensor Type: Imager
Scanner Range: Short Range
Scanning Distance: 7.60" (193.04 mm)
Field of View (Horizontal): 129°
Field of View (Vertical): 76°
Reading Angle (Skew): 70°
Reading Angle (Pitch): 80°
Reading Angle (Roll): 360°
Image Formats: BMP,JPEG,RAW
Maximum Ambient Light: 86100 lux
Minimum Print Contrast: 15%
Minimum Element Resolution (Code 39): 3 mil (0.08 mm)
Maximum Element Resolution (Code 39): 10 mil (0.25 mm)
Minimum Element Resolution (DataMatrix): 5 mil (0.13 mm)
Maximum Element Resolution (DataMatrix): 15 mil (0.38 mm)
Minimum Element Resolution (PDF417): 15 mil (0.38 mm)
Image Sensor Resolution: 1920 x 1200
Illumination Type: LED
Illumination Color: Red
Air Electrostatic Discharge (+/-): 15kV
Features: Sensormatic EAS,Checkpoint EAS,Beep,Data Formatter,Notification LED
Host Interface: IBM 46XX,Keyboard Wedge,USB,Serial,Multi-interface
Operating Temperature: 32°F (0°C) to 122°F (50°C)
Storage Temperature: -40°F (-40°C) to 158°F (70°C)
Humidity (Non-condensing): 20% to 95%
Form Factor: In-counter
Color Family: Black
Product Color: Midnight Black
Durability: Spill Resistant,Dust Resistant,Dust Proof
Height: 6" (152.40 mm)
Width: 6" (152.40 mm)
Depth: 3.40" (86.36 mm)
Weight (Approximate): 1.90 lb (864 g)
Package Contents:
Ingress Protection (IP) Rating: IP52
Application/Usage: Retail,Pharmacy,Convenience Store,Self-checkout,Kiosk
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | SP7208-DH00004SCNA |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Series | SP72 |
| Product Model | SP72-H |
| Product Name | SP7208 Series Single-Plane Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Technical Information | |
| Scanning Capability | 1D,2D |
| Barcode Symbology Supported | 1D:
2D:
Digimarc:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Short Range |
| Scanning Distance | 7.60" (193.04 mm) |
| Field of View (Horizontal) | 129° |
| Field of View (Vertical) | 76° |
| Reading Angle (Skew) | 70° |
| Reading Angle (Pitch) | 80° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Image Formats | BMP,JPEG,RAW |
| Maximum Ambient Light | 86100 lux |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil (0.08 mm) |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 10 mil (0.25 mm) |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 5 mil (0.13 mm) |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil (0.38 mm) |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 15 mil (0.38 mm) |
| Image Sensor Resolution | 1920 x 1200 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Features | Sensormatic EAS,Checkpoint EAS,Beep,Data Formatter,Notification LED |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | IBM 46XX,Keyboard Wedge,USB,Serial,Multi-interface |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 95% |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | In-counter |
| Color Family | Black |
| Product Color | Midnight Black |
| Durability | Spill Resistant,Dust Resistant,Dust Proof |
| Height | 6" (152.40 mm) |
| Width | 6" (152.40 mm) |
| Depth | 3.40" (86.36 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb (864 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage | Retail,Pharmacy,Convenience Store,Self-checkout,Kiosk |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]