Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra Wristband Polyester 1 x 11in Thermal Transfer Zebra Z-Band 4000 1 in core - Black, White (17158)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Label Width: 1" (25.40 mm)
Label Length: 11" (279.40 mm)
Number of Labels per Roll: 300
Core Diameter: 1" (25.40 mm)
Adhesive Type: Permanent
Shape: Rectangle
Print Technology: Thermal Transfer
Finishing: Glossy
Features: Adhesive Closure,Latex-free,Perforated,Scannable
Product Color: White
Product Material: Polyester,Synthetic
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Label works with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Features Adhesive Closure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 17158 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Line | Z-Band |
| Product Series | 4000 |
| Product Name | Z-Band 4000 (White) |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Product Information | |
| Label Width | 1" (25.40 mm) |
| Label Length | 11" (279.40 mm) |
| Number of Labels per Roll | 300 |
| Core Diameter | 1" (25.40 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Finishing | Glossy |
| Features | Adhesive Closure,Latex-free,Perforated,Scannable |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester,Synthetic |
[/custom-specifications]