Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra Wristband Polypropylene 1.25 x 11in Direct Thermal Zebra Z-Band Direct 1 in core - 1.25" Width x 11" Length - 200/Roll - 1" Core (10006647)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- H 2824-Z
- LP 2824
- LP 2824-Z
- LP 2844
- LP 2844-Z
- LP 3844-Z
- TLP 2824
- TLP 2824-Z
- TLP 2844
- TLP 2844-Z
- TLP 3842
- TLP 3844-Z
- GX420D
- GX420T
- GX430T
- GK420D
- GK420T
- LP 2824Plus
- TLP2824Plus
Label Width: 1 1/4" (31.75 mm)
Label Length: 11" (279.40 mm)
Number of Labels per Roll: 200
Core Diameter: 1" (25.40 mm)
Adhesive Type: Permanent
Print Technology: Direct Thermal
Features: Tamper Evident,Adhesive Closure,Latex-free,Scannable,Perforated
Product Color: White
Product Material: Polypropylene
Compatibility:
Zebra Printer(s):
Country of Origin: United States
- Superb for labeling needs
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Features Tamper Evident
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10006647 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Line | Z-Band Direct |
| Product Name | Z-Band Direct Thermal Label |
| Packaged Quantity | 6 / Roll |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Product Information | |
| Label Width | 1 1/4" (31.75 mm) |
| Label Length | 11" (279.40 mm) |
| Number of Labels per Roll | 200 |
| Core Diameter | 1" (25.40 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Tamper Evident,Adhesive Closure,Latex-free,Scannable,Perforated |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Zebra Printer(s):
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]