Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Zebra Z-Ultimate 2000T Thermal Label - 3" (76.20 mm) Width x 3" (76.20 mm) Length - Permanent Adhesive - Square - Thermal Transfer - - (10008515)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 105SL
- 110PAX3
- 110PAX4
- 110XilllPlus
- 140XilllPlus
- 170PAX3
- 170PAX4
- 170XilllPlus
- R110PAX3
- R110XilllPLUS
- R170Xi
- R4MPlus
- S4M
- S600
- Z4MPlus
- Z6MPlus
- 90XiIIIPlus
- 96XIIIIPlus
- 220XiIIIPlus
- 110Xi4
- 140Xi4
- 170Xi4
- 220Xi4
- ZM400
- ZM600
Label Width: 3" (76.20 mm)
Label Length: 3" (76.20 mm)
Number of Labels per Roll: 1880
Core Diameter: 3" (76.20 mm)
Adhesive Type: Permanent
Shape: Square
Print Technology: Thermal Transfer
Finishing: Glossy
Features: Chemical Resistant,Temperature Resistant,Perforated
Product Color: White
Product Material: Acrylic,Polyester
Compatibility:
Zebra Printer(s):
Country of Origin: United States
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Label works with thermal transfer printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Suitable for harsh conditions, able to withstand chemicals and solvents
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10008515 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Brand Name | Zebra |
| Product Line | Z-Ultimate |
| Product Series | 2000T |
| Product Name | Z-Ultimate 2000T Thermal Label |
| Packaged Quantity | 4 / Roll |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Product Information | |
| Label Width | 3" (76.20 mm) |
| Label Length | 3" (76.20 mm) |
| Number of Labels per Roll | 1880 |
| Core Diameter | 3" (76.20 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Square |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Finishing | Glossy |
| Features | Chemical Resistant,Temperature Resistant,Perforated |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylic,Polyester |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Zebra Printer(s):
|
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]