Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
1U 19" Black Modular Toolless Airflow Management Blanking Panel - Qty 200 - Black - 1U Rack Height - 1 Each - 1.77" (45 mm) Height x x (AR8136BLK200)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1U 19" Black Modular Toolless Blanking Panel
- User Manual
Device Supported: Rack
Color Family: Black
Product Color: Black
Compatible Rack Height: 1U
Height: 1.77" (45 mm)
Width: 19.02" (483 mm)
Depth: 1.10" (28 mm)
Weight (Approximate): 3.20 oz (90.72 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Philippines
Limited Warranty: 2 Year
- Includes 200 1U panels, ideal for large-scale deployments and extensive rack setups
- Modular toolless design allows for quick and easy installation without the need for tools
- Occupies unused rack space to prevent air recirculation, ensuring efficient airflow management
- Helps maintain proper rack temperatures by promoting top-to-bottom airflow movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8136BLK200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AR8136BLK200 |
| Product Name | 1U 19" Black Modular Toolless Blanking Panel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Blanking Panel |
| Technical Information | |
| Device Supported | Rack |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Height | 1.77" (45 mm) |
| Width | 19.02" (483 mm) |
| Depth | 1.10" (28 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz (90.72 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
[/custom-user-manual]