B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
This bulk in-wall speaker cable is made from oxygen free multi-stranded copper cable to capture all highs & lows for optimum audio performance. It is typically run in walls and used to connect speakers to amplifiers.
|
Physical Characteristics
|
|
|---|---|
| Cable Length | 500 foot [152.4m] |
| Color | White/Black |
| Number of Conductors | 2 Conductor |
| Temperature Rating | -20°C ~ 75°C |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Conductor Material | 100% Bare Oxygen Free Copper (OFC) |
| Stranding | 65 * 34AWG |
| Jacket Material | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Jacket Rating | CMR [Riser Rated] |
| Nominal Jacket Thickness | 0.45mm |
| Nominal Overall Diameter | 5.1mm |
| Nominal Insulation Thickness | 0.38mm |
| Nominal Insulation Diameter | 2.2mm |
| Max Voltage Rating |
300V |
| Nominal Conductor DCR | 4.2 Ohm/1000ft |
| Nominal Capacitance Conductor-to-Conductor | 23 pF/ft |
|
Mechanical Characteristics
|
|
| Before Tensile Strength (Mpa) | >=13.8 |
| Aging Elongation (%) | >=100 |
| Aging Condition (ºC x hrs) |
100x168 |
| After Tensile Strength (Mpa) | >=85% of unaged |
| Aging Elongation (%) | >=50% of unaged |
| Cold Bend (-20±2º Cx4hrs) |
No Crack |
|
Approvals
|
|
| c(ETL)us | Yes |
|
Packaging Information
|
|
| Package Quantity | 1 |
| Product Weight | 15.55 lbs |
Spec Sheets
2 Conductor 16AWG In-Wall Bulk Speaker Cable CMR Black FN-BK-SPE422-BK
MSRP:
$128.95
$128.95
$115.95
Save:
$13.00 (10.08%)
Available & Ready to Ship
