Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Acer CB242Y Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - (UM.QB2AA.008)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x CB242Y Widescreen LCD Monitor
- 1 x HDMI Cable
- 1 x Power Cord(US)
- 1 x USB Type-C Cable
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 23.8"
Screen Mode: Full HD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 1 ms
Response Time Details: 1 ms VRB
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.27450 mm x 0.27450 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: LED
Mount Type: Wall Mountable
Horizontal Frequency: 30 kHz to 85 kHz - HDMI,30 kHz to 85 kHz - VGA,85 kHz - DisplayPort
Vertical Frequency: 48 Hz to 75 Hz
Maximum Resolution: 1920 x 1080
Standard Refresh Rate: 75 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 100,000,000:1
Brightness: 250 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync
Color Gamut: 72% NTSC
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Number of DisplayPorts: 1
Energy Consumption per Year: 34 kWh
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Height: 12.72" (323 mm)
Width: 21.26" (540 mm)
Depth: 2.56" (65 mm)
Height with Stand: 19.65" (499 mm)
Width with Stand: 21.26" (540 mm)
Depth with Stand: 9.17" (233 mm)
Weight (Approximate): 6.06 lb (2750 g)
Weight with Stand (Approximate): 9.46 lb (4290 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified
Limited Warranty: 3 Year
- Fast-moving action and dramatic sequences will be rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting with 1 ms response time
- 250 cd/m² brightness gives an exceptional visible display for clear and consistent on-screen pictures
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- HDMI (High Definition Multimedia Interface) offers fantastic sound/video quality and single-cable comfort
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- Freesync technology ensures that the refresh rates between your graphics card and monitor are synchronized to reduce video distortion
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.QB2AA.008 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acer.ca |
| Brand Name | Acer |
| Product Series | CB2 |
| Product Model | CB242Y |
| Product Name | CB242Y Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 1 ms |
| Response Time Details | 1 ms VRB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz - HDMI,30 kHz to 85 kHz - VGA,85 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 34 kWh |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Height | 12.72" (323 mm) |
| Width | 21.26" (540 mm) |
| Depth | 2.56" (65 mm) |
| Height with Stand | 19.65" (499 mm) |
| Width with Stand | 21.26" (540 mm) |
| Depth with Stand | 9.17" (233 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.06 lb (2750 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 9.46 lb (4290 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]