Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Acer USB Type-C Dock D501 - ADK020 - for Notebook - USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type C - USB Type-C - 1 x RJ-45 Ports - Network (RJ-45) - 1 x (GP.DCK11.00E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- USB Type-C Dock D501 - ADK020
- US Power Cord
Connectivity Technology: Wired
Device Supported: Notebook
Host Interface: USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type C
Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2
USB Type-C: Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of DisplayPorts: 1
DisplayPort: Yes
DisplayPort Version: 1.4
Number of HDMI Ports: 1
HDMI: Yes
Height: 3.35" (85.09 mm)
Width: 5.71" (145.03 mm)
Weight (Approximate): 2.36 lb (1070.48 g)
Package Contents:
Compatibility:
Certified by Works With Chromebook
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | GP.DCK11.00E |
| Manufacturer Website Address | http://www.acer.ca |
| Brand Name | Acer |
| Product Model | D501 |
| Product Name | USB Type-C Dock D501 - ADK020 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type C |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.35" (85.09 mm) |
| Width | 5.71" (145.03 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.36 lb (1070.48 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Certified by Works With Chromebook |
[/custom-specifications]