Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Adata 16GB DDR5 SDRAM Memory Module - For Desktop PC - 16 GB (1 x 16GB) - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40 - 1.10 V - (AD5U480016G-S)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.10 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 4800 MHz
Memory Standard: DDR5-4800/PC5-38400
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL40
Device Supported: Desktop PC
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
- 4800 MHz memory speed with Unbuffered signal for great multitasking capability
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 16 GB of memory will make them run in a flash
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AD5U480016G-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.adata.com |
| Brand Name | Adata |
| Product Model | AD5U480016G-S |
| Product Name | 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]