B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Connectivity Technology: Docking
Charging Capability: Yes
Device Supported: Tablet PC
Host Interface: Pogo Pin
Total Number of USB Ports: 2
Height: 3.86" (98 mm)
Width: 5.43" (138 mm)
Depth: 6.57" (167 mm)
Compatibility: Advantech AIM-37 Tablet PC
Country of Origin: Taiwan
- The docking connectivity allows the user to charge their device easily
- Charge your device using an easy Pogo Pin connection
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIM-P708A0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIM-P708A0 |
| Product Name | AIM-P708A0 Cradle |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Pogo Pin |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.86" (98 mm) |
| Width | 5.43" (138 mm) |
| Depth | 6.57" (167 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Advantech AIM-37 Tablet PC |
| Country of Origin | Taiwan |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Advantech AIM-P708A0 Cradle - Docking - Tablet PC - Charging Capability - Pogo Pin - 2 x USB (AIM-P708A0)
MSRP:
$119.99
$119.99
$111.99
Save:
$8.00 (6.67%)
Out of stock