Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Advantech AIMB-U117 Desktop Motherboard - Intel Chipset - Socket BGA-1296 - UTX - Atom E3950 - 8 GB DDR3L SDRAM Maximum RAM - SODIMM - (AIMB-U117D-S6A1E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Chipset Manufacturer: Intel
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket BGA-1296
Integrated Processor Type: Atom
Integrated Processor Model: E3950
Integrated Processor Speed: 1.60 GHz
Integrated Processor Core: Quad-core (4 Core)
Number of Memory Slots: 1
Memory Form Factor: SODIMM
Maximum Memory Supported: 8 GB
Memory Speed Supported: 1866 MHz
Memory Technology: DDR3L SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.0 Ports: 4
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of SATA Interfaces: 1
Form Factor: UTX
Width: 4.60" (116.84 mm)
Depth: 4.40" (111.76 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: China
- Supports Intel® Atom™ Quad/ Dual core E3950/E3930 1.6/ 1.3 GHz processor
- Single 204-pin SO-DIMM up to 8 GB DDR3L 1866 MHz SDRAM
- Supports HDMI/DP++, eDP (co-lay dual channel 48-bit LVDS)
- Supports 1 Mini-PCIE expansion slot, M.2 E-Key slot, 2 COMs (RS-232, RS-422/485), 4 USB 3.0, and dual LAN
- Supports eMMC 32GB on board
- Supports wide DC in 12V to 24V
- Supports wide temperature with cooler/fanless solution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AIMB-U117D-S6A1E |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | AIMB-U117 |
| Product Name | AIMB-U117 Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket BGA-1296 |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Type | Atom |
| Integrated Processor Model | E3950 |
| Integrated Processor Speed | 1.60 GHz |
| Integrated Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 1 |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Speed Supported | 1866 MHz |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | UTX |
| Width | 4.60" (116.84 mm) |
| Depth | 4.40" (111.76 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]