Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Advantech EPC-R4760 Desktop Computer - ARM Cortex A53 - 1 GB - 8 GB Flash Memory Capacity - Box PC - Qualcomm APQ8016 Chip - IEEE LAN (EPC-R4760CQ-QNA1E)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: ARM
Processor Type: Cortex A53
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Maximum Turbo Speed: 1.20 GHz
Chipset Manufacturer: Qualcomm
Chipset Model: APQ8016
Standard Memory: 1 GB
Memory Technology: LPDDR3
Flash Memory Capacity: 8 GB
LAN Model: LAN7500
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11b/g/n
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: Box PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Qualcomm ARM® Cortex®-A53 APQ8016 Quad core up to 1.2 GHz
- Onboard 1GB/2GB LPDDR3 memory and 8GB eMMC
- 1 HDMI, 1 RS-232/422/485, 1 GbE, 4 USB 2.0, 8 GPIO
- Highly intergrated on-board wireless connectivity - Wi-Fi, BT, and GNSS
- Connevtivity expansion capability - M.2, mini-PCIe
- Wide voltage range DC power input
- Support Android, Linux and Debian
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | EPC-R4760CQ-QNA1E |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Brand Name | Advantech |
| Product Model | EPC-R4760 |
| Product Name | Qualcomm APQ-8016 Cortex-A53 ARM Based Box Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | APQ8016 |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 8 GB |
| Network & Communication | |
| LAN Model | LAN7500 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Box PC |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Advantech 1700001524 3-pin Standard Power Cord - 125 V AC / 10 A - 5.9 ft (1.80 m) Cord Length |
| SKU | 1700001524 |
| Sale Price | $6.95 |
| Product | Advantech Standard Power Cord - For Server - 125 V AC / 7 A - 6 ft (1.83 m) Cord Length - Japan |
| SKU | 1700008921 |
| Sale Price | $5.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]