Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Alarm Controls 600D Double Magnetic Lock - 12 V DC, 24 V AC - 272.16 kg Holding Force (600D)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Door Supported: Double Door
Holding Force: 272.16 kg
Magnet Height: 1.88" (47.63 mm)
Magnet Width: 1" (25.40 mm)
Magnet Depth: 19.75" (501.65 mm)
Armature Plate Height: 1.50" (38.10 mm)
Armature Plate Width: 0.63" (15.88 mm)
Armature Plate Depth: 7.25" (184.15 mm)
Features: Instant Release
Input Voltage: 12 V DC,24 V AC
Input Current: 400 mA,200 mA
Product Color: Aluminum
Finishing: Clear Anodized
Form Factor: Bracket Mount
Application/Usage: Access Control System
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Manufacturer Part Number | 600D |
| Manufacturer Website Address | http://www.assaabloy.com |
| Brand Name | Alarm Controls |
| Product Model | 600D |
| Product Name | 600D Double Magnetic Lock |
| Product Type | Magnetic Lock |
| Technical Information | |
| Door Supported | Double Door |
| Holding Force | 272.16 kg |
| Magnet Height | 1.88" (47.63 mm) |
| Magnet Width | 1" (25.40 mm) |
| Magnet Depth | 19.75" (501.65 mm) |
| Armature Plate Height | 1.50" (38.10 mm) |
| Armature Plate Width | 0.63" (15.88 mm) |
| Armature Plate Depth | 7.25" (184.15 mm) |
| Features | Instant Release |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC,24 V AC |
| Input Current | 400 mA,200 mA |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Aluminum |
| Finishing | Clear Anodized |
| Form Factor | Bracket Mount |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Access Control System |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]