Alogic Roam 21000 mAh Power Bank - For Notebook, Smartwatch, iPhone, AirPods Pro, iPad, MacBook Air, DSLR Camera, Tablet PC, Earbud - (R20KWCPB100W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- iPhone 12
- Watch 10
Fast Charging: Yes
Features: Qi2 Certified Wireless Charging,Battery Level Indicator,Airline Safe,Built-in Cable
Battery Capacity: 21000 mAh
Battery Energy: 77 Wh
Output Current: 3 A,5 A
Input Voltage: 5 V,9 V,12 V,15 V,20 V
Output Voltage: 5 V DC,9 V DC,12 V DC,15 V DC,20 V DC
Number of USB Ports: 2
USB Type-C Connector: Yes
Form Factor: Portable
Height: 1.38" (35 mm)
Width: 3.23" (82 mm)
Weight (Approximate): 1.34 lb (606 g)
Application/Usage: Notebook,Smartwatch,iPhone,AirPods Pro,iPad,MacBook Air,DSLR Camera,Tablet PC,Smartphone,Earbud
Compatibility:
Apple Products:
- Secure power flow ensured with 21000 mAh
- Power your device safely with 5 V DC battery
- Recharge your devices on the go! It offers the solution when an electric socket is not near, and the device runs out of charge
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Alogic |
| Manufacturer Part Number | R20KWCPB100W |
| Manufacturer Website Address | http://www.alogic.co |
| Brand Name | Alogic |
| Product Line | Roam |
| Product Name | Roam 21000 mAh Power Bank |
| Product Type | Power Bank |
| Product Information | |
| Fast Charging | Yes |
| Features | Qi2 Certified Wireless Charging,Battery Level Indicator,Airline Safe,Built-in Cable |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 21000 mAh |
| Battery Energy | 77 Wh |
| Power Description | |
| Output Current | 3 A,5 A |
| Input Voltage | 5 V,9 V,12 V,15 V,20 V |
| Output Voltage | 5 V DC,9 V DC,12 V DC,15 V DC,20 V DC |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Width | 3.23" (82 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb (606 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Notebook,Smartwatch,iPhone,AirPods Pro,iPad,MacBook Air,DSLR Camera,Tablet PC,Smartphone,Earbud |
| Compatibility | Apple Products:
|
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]