Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ALTHON SAPPHIRE NITRO PLUS RADEON RX 7900 XT GAMING OC DUAL FAN GRAPHICS CARD GDDR6 11323-01-40G
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
API Supported: DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Line: Radeon
Chipset Series: RX 7000
Chipset Model: RX 7900 XT
GPU Boost Clock: 2.56 GHz
Game Clock: 2.22 GHz
Standard Memory: 20 GB
Memory Technology: GDDR6
Bus Width: 320 bit
Host Interface: PCI Express 4.0 x16
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 2
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 2
Power Supply Wattage: 750 W
Power Connector: 3x 8-pin
Slot Space Required: Quad
Form Factor: Plug-in Card
Platform Supported: PC
- The cutting-edge AMD Radeon™ lets you experience video games with realism
- Built-in 20 GB memory for a crisp and detail display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sapphire, Inc |
| Manufacturer Part Number | 11323-01-40G |
| Manufacturer Website Address | http://www.sapphiretech.com |
| Brand Name | Sapphire |
| Product Line | NITRO+ |
| Product Name | AMD Radeon RX 7900 XT 20GB Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | DirectX 12 Ultimate,OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 7000 |
| Chipset Model | RX 7900 XT |
| GPU Boost Clock | 2.56 GHz |
| Game Clock | 2.22 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 20 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 320 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Power Connector | 3x 8-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Quad |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]