B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Trove1 Backplane
- Mounting Hardware
- Altronix Power Supplies
- Altronix Sub-Assemblies
- V100
- V200
- V300
- V1000
- V2000
Height: 16.63" (422.28 mm)
Width: 6 mil (0.15 mm)
Depth: 12.50" (317.50 mm)
Weight (Approximate): 1.52 kg
Package Contents:
Compatibility:
HID VertX® Controllers:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 16 AWG backplane.
- Includes mounting hardware.
- Accommodates the following HID VertX® controllers with or without Altronix power/accessories: HID VertX® V100, V200, V300, V1000 and V2000, Altronix Power Supplies, Altronix Sub-Assemblies
- Simplifies board layout and wire management
- 16 AWG galvanized steel.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TV1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove1 |
| Product Model | TV1 |
| Product Name | Trove1 Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 16.63" (422.28 mm) |
| Width | 6 mil (0.15 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.52 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
HID VertX® Controllers:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Altronix Trove1 Backplane (TV1)
MSRP:
$185.32
$185.32
$99.99
Save:
$85.33 (46.04%)
Out of stock