B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Trove2 Backplane
- Mounting Hardware
- Altronix PD16W or PD16WCB Sub-Assemblies
- B520
- B8512G
- B9512G
- B208
- B299
- B308
- B426
- B450
- B600
- B901
- D125B
- D129
- D132A
- D192G
- D426
- D450
- D7412GV4
- D8125/MUX
- D8128D
- D8129
- D8130
- D9412GV4
- ICP-SDI-9114
Height: 25.38" (644.53 mm)
Width: 0.31" (7.94 mm)
Depth: 19.38" (492.13 mm)
Weight (Approximate): 3.63 kg
Package Contents:
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 16 AWG backplane.
- Includes mounting hardware.
- Accommodates the following Bosch controllers with or without Altronix accessories: B520, B8512G, B9512G, B208, B299, B308, B426, B450, B600, B901. D125B, D129, D132A, D192G, D426, D450, D7412GV4, D8125/MUX, D8128D, D8129, D8130, D9412GV4 & ICP-SDI-9114, Altronix PD16W or PD16WCB Sub-Assemblies
- Simplifies board layout and wire management
- 16 AWG galvanized steel
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TBH2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove2 |
| Product Model | TBH2 |
| Product Name | Trove2 Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 25.38" (644.53 mm) |
| Width | 0.31" (7.94 mm) |
| Depth | 19.38" (492.13 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.63 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Altronix Trove2 Backplane (TBH2)
MSRP:
$260.20
$260.20
$137.99
Save:
$122.21 (46.97%)
Out of stock