B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Trove2 Backplane
- Mounting Hardware
- Genetec Synergis Cloud Link
- CA250B
- CA4500B
- CA8500B
Height: 25.38" (644.53 mm)
Width: 0.31" (7.94 mm)
Depth: 19.38" (492.13 mm)
Weight (Approximate): 3.63 kg
Package Contents:
Compatibility:
Keyscan Controllers:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 16 AWG backplane.
- Includes mounting hardware.
- Accommodates the following Keyscan controllers with or without Altronix power/accessories: Keyscan - either CA250B, CA4500B or CA8500B, up to two (2) OCB8, and one (1) of each DPS15 and CIM, Altronix Power Supplies, Altronix T16100 Transformer, Altronix Sub-Assemblies
- Simplifies board layout and wire management
- 16 AWG galvanized steel
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TKA2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove2 |
| Product Model | TKA2 |
| Product Name | Trove2 Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 25.38" (644.53 mm) |
| Width | 0.31" (7.94 mm) |
| Depth | 19.38" (492.13 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.63 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Keyscan Controllers:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
Altronix Trove2 Backplane (TKA2)
MSRP:
$295.49
$295.49
$156.99
Save:
$138.50 (46.87%)
Out of stock