Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix Trove2 TPX2 Backplane (TPX2)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Trove2 TPX2 Backplane
- Mounting Hardware
- Paxton Net2 Plus Series Access Controllers
- Power Supplies
- Sub-Assemblies
Height: 25.37" (644.40 mm)
Width: 0.31" (7.87 mm)
Depth: 19.37" (492 mm)
Weight (Approximate): 3.63 kg
Package Contents:
Compatibility:
Altronix Products:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TPX2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove2 |
| Product Model | TPX2 |
| Product Name | Trove2 TPX2 Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 25.37" (644.40 mm) |
| Width | 0.31" (7.87 mm) |
| Depth | 19.37" (492 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.63 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Altronix Products:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]