Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Altronix Trove3 Blank/Customizable Backplane (TBL3)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Trove3 Blank/Customizable Backplane
- Mounting Hardware
Height: 34" (863.60 mm)
Width: 50 mil (1.27 mm)
Depth: 28" (711.20 mm)
Weight (Approximate): 9.10 kg
Package Contents:
Compatibility: Manufacturer's Boards
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Accommodates any manufacturer's boards and equipment
- Backplane features: Simplifies board layout and wire management, 16 AWG galvanized steel
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | TBL3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Line | Trove3 |
| Product Model | TBL3 |
| Product Name | Trove3 Blank/Customizable Backplane |
| Product Type | Backplane |
| Physical Characteristics | |
| Height | 34" (863.60 mm) |
| Width | 50 mil (1.27 mm) |
| Depth | 28" (711.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.10 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Manufacturer's Boards |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Altronix MM24 Magnet Mount for Enclosure, Backplane - 26 lb (11793.40 g) Load Capacity - 24 Pack |
| SKU | MM24 |
| Sale Price | $93.95 |
| Product | Altronix MM4 Magnet Mount for Enclosure, Distribution Board, Access Control System, Power Supply, Backplane - Zinc Alloy - 4 / Pack |
| SKU | MM4 |
| Sale Price | $22.95 |
[/custom-options]