B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 2.38" (60.33 mm)
Depth: 1.63" (41.28 mm)
Weight (Approximate): 68 g
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
- Power Conversion Module.
- Converts 24VAC or 24VDC input into 5VDC rated @ 1A.
- Modular connector/cable assembly.
- High impact insulated housing.
- CE approved.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | VR1TM5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Series | VR |
| Product Model | VR1TM5 |
| Product Name | VR1TM5 Voltage Regulator Module |
| Product Type | Voltage Regulator Module |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 2.38" (60.33 mm) |
| Depth | 1.63" (41.28 mm) |
| Weight (Approximate) | 68 g |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Altronix VR1TM5 Voltage Regulator Module (VR1TM5)
MSRP:
$81.88
$81.88
$44.99
Save:
$36.89 (45.05%)
Out of stock